Technologia

Fundament

Konstrukcja szkieletowa jest bardzo lekka. Ogranicza to koszty materiałów potrzebnych do wykonania fundamentu. Wedle życzenia może on być wykonany z podpiwniczeniem lub bez. Posadowieniem mogą być tradycyjne ławy lub płyty żelbetonowe. Konstrukcję kotwi się do fundamentu przy zachowaniu kilku prostych reguł: Ściany fundamentowe powinny być minimum 20 cm nad poziomem gruntu. Ma to uchronić konstrukcję przed wilgocią pochodzącą z ziemi. Gdy decydujemy się na wykończenie elewacją murowaną lub oblicówką metalową, może to być 15 cm. W przypadku oblicówki z cegły należy uwzględnić
ok. 25-milimetrową szczelinę wentylacyjną, zw. dylatacją. Zapewnia ona wentylację zarówno izolacji, jak i warstwy elewacyjnej. Do prawidłowego wykonania tego elementu, przy budowie fundamentu pamiętać o odpowiednio szerokiej obsadzce wspierającej.

Szkielet

Konstrukcję popularnego „kanadyjczyka” stanowi szkielet drewniany. Na tradycyjnym fundamencie montowane są szkielety ścian, stropu i dachu. Następnie do szkieletu przybijane jest poszycie z twardej płyty pilśniowej lub płyty OSB.

Drewno

W technologii szkieletowej ogromne znacznie ma jakość drewna. Jest ono materiałem o bardzo dużej różnorodności parametrów technicznych, takich jak np. wytrzymałość. Nieodpowiednio wysuszony surowiec może w przyszłości gnić, mieć słabszą wytrzymałość, a co za tym idzie, prowadzić do zawalenia budynku. Dlatego ogromny nacisk kładziemy na jakość używanego przez nas drewna. Współpracujemy tylko z doświadczonymi dostawcami surowców. Drewno suszymy komorowo na terenie naszego zakładu i gwarantujemy, że posiada ono wymagane parametry. Najlepsze jest czterostronnie strugane o wilgotności 16-18%.

Izolacja

Jako termoizolację stosujemy wełnę mineralną, od wewnątrz paroizolację, która zapobiega zawilgoceniu wełny, a od zewnątrz wiatroizolację, chroniącą przed wiatrem i wilgocią z zewnątrz budynku. Mimo swej niewielkiej masy i małej akumulacji ciepła, domy drewniane charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Z powodu wysokiej szczelności konstrukcji, zalecamy naszym inwestorom zamontowanie dodatkowej wentylacji mechanicznej. Rekuperacja nie tylko wspomaga wentylację budynku, lecz daje również korzyści ekonomiczne w postaci mniejszej utraty ciepła powstałej podczas wymiany zużytego powietrza. Wentylacja mechaniczna sprawia, że oddychamy dużo zdrowszym powietrzem.

Wykończenie

Wnętrze domu wykańczamy - wedle życzenia klienta - płytami gipsowo-kartonowymi lub drewnem. Elewację budynku można obłożyć deskami, sidingiem lub też po prostu otynkować. Dach może być kryty gontami papowymi, dachówką, blachą dachówkopodobną lub ceramiczną.